Yoga Ostrava

Co a kdo je Yoga Ostrava

Jogové pobyty

Yoga Ostrava není žádný tajný spolek jen pro vyvolené, na této stránce a na všech akcích jste vítáni vy všichni, i mimoostravští ;-) Snažíme se o šíření něčeho, co nás dělá šťastnými a naplňuje náš život – o šíření jógy. Byli bychom moc rádi, kdyby se počet ostraváků, kteří se zajímají o své zdraví a štěstí, navyšoval a proto vznikl tento rozcestník. Vybíráme pro vás zajímavé akce, připravujeme jógové pobyty, píšeme články o józe a najdete zde taky vegetariánské recepty. Máte-li jakýkoli „jógový“ dotaz, nebojte se napsat.

Kdo je jóga Ostrava?monika-winklerova

Tento web samozřejmě nevzniká sám. O webový design se stará David Lorincz a obsah vytváří Monika Winklerová. Změnit svůj život ke své spokojenosti můžete kdykoli, nechť vám jako ilustrace poslouží třeba můj příběh (viz níže). Přeji hodně štěstí na vaší jógové cestě!

Monika 

Dívejte se kolem sebe a nechte se vést tím, co vám život přinese.

most v tarragone

V dětství mě rodiče neustále podsouvali škatulku studijního typu. Člověka, který nesportuje, vlastně nejraději se vůbec nehýbe a stále si čte. Ve svých deseti letech jsem se tedy bála, když na mě letěl balón a hodiny tělocviku pro mě byly traumatizující. Žila jsem ve fiktivním světě literárních postav, lidem jsem se spíše stranila, neuměla jsem se v jejich společnosti uvolnit, neměla jsem k nim důvěru. Cítila jsem se slabá a každý druhý týden jsem byla nemocná.

Po období puberty následovalo probuzení. Začala jsem se pohybovat – vyzkoušela jsem různé druhy pohybu od aerobiku po pilates. Když začneme hýbat tělem, začnou se hýbat i věci v nás a kolem. Ze mě se postupně stal aktivní a zdravý člověk, nepotřebovala jsem už utíkat k nemoci. Přestala jsem se považovat za slabého a uzavřeného člověka a přestala jsem jim být. Přesvědčila jsem se o tom, že jsme takoví, jací si myslíme, že jsme a vymanila jsem se ze zažité představy o sobě samé. Myšlenka je na počátku všeho a je tou nejmocnější hybnou silou. Naše myšlenky se materializují a náš život odráží to, co si myslíme. Když se naučíme vést naši mysl, začneme také řídit vlastní život.

bakasanaS postupným uvědomováním si moci nad vlastním tělem a životem obrátila jsem svou mysl směrem k pozitivním záměrům a začala jsem cítit silné vnitřní vedení. Ve všem, i tom zdánlivě negativním, byl najednou pozitivní význam. Vše mělo svůj důvod, vše bylo k něčemu dobré. Náhody přestaly existovat a cesta vedla k józe.

Na rozdíl od většiny cvičících, má cesta nevedla přes pozice, ale přes meditační a pránajámické techniky. Začala jsem dýchat a meditovat, vnímat své myšlenky, energii vlastního těla a energie, které mě obklopují.
parovkaA jak už to tak bývá, „náhodou“ jsem narazila ve výprodeji na knihu o fyzickém cvičení jógy. Za jednu korunu! Tak si říkám, že když už podle té jógy medituju, začnu podle ní i cvičit :-) A už to jelo. Ranní cvičení, meditace a knihy a další knihy. Vše, co jsem se dočetla, jsem hned začala zkoušet na sobě a vnímala jsem účinky jogínských technik – ať už dýchacích nebo očistných. Do žádného studia jsem cvičit nechodila, veškeré pročišťování (ať už dechem nebo vodou) se odehrávalo u mě doma a v lese, průvodcem mi byly především knihy Andrého van Lysebetha. Fyzickou jógu jsem vnímala především jako protahovací cvičení, které je o odblokování a uvolnění proudění energie naším tělem. Všechny naše psychické bloky se promítají do našeho fyzického těla, a proto nejsnazším začátkem práce na sobě je fyzické cvičení a očista.

Začínala jsem tedy s klidným cvičením hatha jógy a později přešla k dynamičtějšímu stylu – vinyasa józe. Jóga v rytmu vinyasy je pro mě úžasným spojením dynamického pohybu, fyzicky náročného cvičení a zároveň velmi intenzivního protažení. Uvědomila jsem si, že jóga není jenom o protažení, ale také o pevnosti a síle. Začala jsem se hlouběji zajímat nejen o jogínské techniky,tanecnik u radnice ale také o jógovou filosofii, zamilovala jsem si zpěv manter. Žila jsem jógou a pokradmu (a někdy i trošku okatěji) jsem ji propagovala mezi svými přáteli a „naváděla“ jsem je k provádění určitých technik. A odtud už jen krůček k vedení hodin. Tak jsem absolvovala seminář pro učitele vinyasa jógy vedený Lenkou Knagovou a pořádaný v Pranava jóga centru, absolvovala jsem školení pro učitele jógy II. stupně a navštívila řadu seminářů se zahraničními učiteli. Za jógou jsem se vypravila také do Indie, kde jsem cvičila asgtanga vinyasa jógu a navštěvovala záklonové hodiny Vinaye Kumara. Ashtanga vinyasa jóga byla základem mojí praxe, kterou jsem však vždy ráda kombinovala i s poklidnějším cvičením hatha jógy. Oba dva tyto styly jógy také vyučuji. V současnosti se věnuji výuce jógy asi čtyři roky. Absolvovala jsem školení pro učitele ashtanga vinyasa yogy (200 hod.) a hatha yogy (200 hod.) v indickém Mysore. A v posledních dvou letech také dva 50-hodinové kurzy Yin Yogy.

 

monika rekaNěkolik posledních let jsem téměř nečetla jinou než jógovou literaturu a jogínská praxe se stala součástí mého každodenního života. Možnosti předávat jógu dál si velice vážím a přistupuji k tomuto úkolu s radostí a zodpovědností. Své hodiny se snažím koncipovat tak, aby se nejednalo pouze o mechanické provádění poloh, ale abychom se také dozvěděli něco o jejich významech a účincích. Důležitou součástí hodin je také provádění pránajámických (dýchacích) cvičení a kryjí (očistných technik). Práce s tělem je první krůček na jógínské cestě, budeme ji tedy věnovat značnou pozornost, zároveň však budeme zpívat mantry, dozvíme se něco z jógové filozofie, budeme meditovat, pronikat hlouběji do vlastního nitra, uvědomovat si a rozvíjet schopnosti naší mysli, které se nám teď možná zdají nadpřirozené, ve skutečnosti jsou však přirozeností každého z nás. Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě a těším se na vás na některé ze svých hodin! S láskou Monika