Yoga Ostrava

CHEST UP!

Trápí vás hrudní páteř? A co vaše srdce? Aneb o otevírání hrudníku a odtahování ramen od uší.

Na svých hodinách jógy si u ostatních jogínů i sama na sobě stále častěji uvědomuji, kolik lidí žijících západním způsobem života má zablokovanou oblast srdeční čakry (anáhaty). Když jsem se snažila vysledovat, co k této blokádě vede, najednou se jako odpověď nabídl sám způsob života, který většina z nás žije. Pojďme se tedy na oblast srdeční čakry podívat důkladněji.

Srdeční čakra (a tedy i celá příslušná oblast páteře: hrudní páteř vzadu i vepředu, mezihrudní blokády, problémy s lopatkami a případně rameny) po celý náš život „bojuje“ s čakrou solar plexu (manipúrou). Zatímco třetí čakra (od konce žeberního oblouku až k pupíku) symbolizuje v mezilidských vztazích princip „já“, srdeční čakra nás vyzývá, abychom pojímali svět jako „my“.

Boj mezi tímto egoistickým (3. čakra) a altruistickým (4. čakra) pojetím života zřejmě v životě zažíváme všichni, a zatímco jednou jej vyhraje Já, jindy zase dáme přednost principu My. Dokud jsou síly vyrovnané, je i tato oblast těla zdravá a vyrovnaná.

Dalším důvodem problémů s hrudní páteří a rameny je to, že tak jako pštros při nebezpečí strká hlavu do písku, my lidé strkáme hlavu doslova mezi ramena. Zkuste si to vyzkoušet sami: jakmile se kolem nás objeví nebezpečí – nejen fyzické, nýbrž daleko častěji i emoční či psychologické – co se automaticky stane s pozicí našeho těla? Za prvé se nahrbíme (chráníme si srdce) a za druhé si hlavu schováme co nejvíc mezi ramena. Intuitivně si tím chráníme nejzranitelnější část svého těla (ostatně kam koušou šelmy své oběti?). A protože se většina z nás odmalička setkává se situacemi, v nichž naše tělo reaguje právě tímto způsobem (prostě máme strach, že budeme /opět/ zraněni nebo ohroženi), je jednou ze základních obtíží s pohybovým aparátem větší nebo menší problém s odtažením ramen od uší a otevřením hrudníku. (Mimochodem já sama jsem na tom lépe jen o tu dobu, kdy o této souvislosti vím a vědomě se věnuji jak protažení ramen, tak i otevření hrudníku a uvolnění krční páteře :-).

Když se člověk ocitne (nejen) v Indii na józe, kterou vede šikovný učitel, setká se tam s krásným anglickým povelem CHEST UP. Tento povel (česky přeložitelný asi jako „hruď, prsa vzhůru“) znamená krásný spojený pohyb otevírající zároveň hrudník a odtahující ramena od uší směrem k lopatkám.

Zkusme si to taky: stoupnout si do tadásany, soustředit se na kontakt chodidel s podložkou, podsadit pánev a pak – šup! CHEST UP! Jediným pohybem, který vynáší hrudní kost nahoru k nebesům, rozevřeme hrudník, uvolníme si srdce a plíce, a ještě ulevíme své hrudní páteři. Ramena půjdou spontánně dolů, a když ještě vědomě přiblížíme lopatky k sobě a zastrčíme bradu jako šuplíček směrem k páteři (a vodorovně s podložkou), ocitneme se rázem v krásném postoji, jenž by měl být pro člověka přirozený.

A protože tady hodně píšu i o ramenou, zastavím se na chvíli i u nich. S rameny souvisí samozřejmě také pátá, krční čakra (višuddhi). Kromě základních fyziologických funkcí, které v ní probíhají, jako je polykání, dýchání a práce štítné žlázy, je v symbolickém významu spjata s komunikací – s mluvením. Kdo tedy má problémy s komunikací ať už s partnerem, v práci nebo kdekoli jinde, měl by vědomě pracovat na uvolnění své krční čakry.

Až tedy příště uslyšíte svého učitele jógy, jak vás instruuje, abyste otevřeli hrudník a odtáhli ramena od uší, zkuste si v krásném prožití okamžiku TADY A TEĎ procítit, jak je na tom právě vaše srdeční čakra.

Zaklánějte ji, vyhrbujte, uklánějte se s ní do stran a vůbec s ní dělejte co nejvíc vědomých pohybů, aby se uvolňovala nejen ve smyslu fyzického těla, ale aby tím pomáhala i uvolnění všech (n)emocí (= bloků), jež si s sebou řada z nás nese. Vždyť bloky a zranění máme v tomto životě proto, abychom se je naučili zpracovávat a nové nevytvářet ;-).

Daniela Pilařová

www.zivajoga.cz

Posted in Asány, Čakry, Jogínův průvodce on Únor 23, 2014.