Yoga Ostrava

Denní program na jógovém výcviku – Ashtanga TTC v Mystic school, Mysore

Už je to dva měsíce, co jsem se vrátila z posledního školení v Indii. Byl to tady úžasný zážitek, který můžu všem jogínům doporučit. Program byl nabitý, čas nebyl pomalu ani na jídlo a spánek, ale stálo to za to a do Mystic school se jistě brzy vrátím…

adjustment1Jak to probíhá na učitelském výcviku Ashtangy? Přiznám se, že jsem se trošičku bála, jestli to nebude nad moje fyzické síly, ale přístup je tady lidský, každý praktikuje tak, jak může. Každý den začíná ranním cvičením v 5:45, jedinou výjimkou je neděle. Praxe je většinou samostatná, každý cvičí podle svého dechu, znalost první série ashtangy tedy není na škodu ;-) Dvakrát týdně  bývá hodina vedená učitelem, jinak učitel dohlíží na průběh, kontroluje, jestli náhodou nevynecháte nějakou asánu nebo vinyasu, a hlavně vám „pomáhá“ dostat se v pozici dál :-D

sutry ucitelPo ranní rozcvičce a spršce následovala hodinová praxe pránajámy a v ní nácviky dynamických i uklidňujících technik a příprava na „půlminutové“ kumbhaky (zádrže dechu). Začínali jsme na pár sekundách, postupně jsme se posunuli na dvacet sekund a pak půl minuty. Nikdo se naštěstí neudusil, maximálně pár jedincům spadla brada na hrudník a upadli do spánku.

Po pránajámě byla hodina a čtvrt pauzy na snídani. Tu jsme si buď uvařili doma, nebo jsme zašli do nedalekého hotelu (hotel je v Indii restaurace :-) a ve čtvrt na jedenáct začínal teoretický blok hodinou Jóga súter s úžasně milým učitelem Prof. Nagaraja Rao, a pokračovali jsme hodinami anatomie s charismatickým Noahem Mckennou.

adjustmentPo obědové pauze, která trvala necelé dvě hodiny, následovalo odpolední cvičení. Tedy spíše praxe výuky a adjustmentu, to znamená dopomoci a asistence v pozicích. Dvě hodiny jsme tak pracovali ve dvojicích, kde jeden hrál učitele a druhý žáka a zároveň všichni společně jsme probírali jednu pozici po druhé :-) O půl šesté večer potom začínala meditace. Učitelem meditace nám byl Shashi Kumar, zakladatel celé školy. S ním jsme vyzkoušeli několik typů Oshových meditací, tibetské mísy a další techniky.

Mystic school můžu jedině doporučit, učitelé se nám snažili se vším pomoci, cokoli jsme potřebovali zařídit, tak se dalo vyřešit přes školu. Bylo nás třináct a tak se všichni dočkali individuálního přístupu a myslím, že všichni si to výborně užili, jak žáci, tak i učitelé. :-)

Posted in Indie, Jogínův průvodce on Říjen 1, 2013.