Yoga Ostrava

Jak se daří józe v Ostravě – kdo za to může a kam zajít

Není to tak dávno, co se jóga v Ostravě cvičila jenom po tělocvičnách a to ve stylu Jógy v denním životě. Ostrava tak dlouho překonávala představu o tom, že jóga je jen nudné cvičení pro již skoro nepohyblivé důchodce, a ti, co nevyzkoušeli, v této představě žijí dodnes…

Jak to všechno začalo?

Lucka a její Orel na loňském festivalu.

Lucka a její Orel na loňském festivalu.

Když ke mně přišla jóga, nebylo tehdy kam jít a dlouho jsem se józe věnovala jenom sama doma. První místo, které jsem našla a kde jsem se vypravila cvičit, byla Bikram jóga, která otevřela studio u nemocnice na Fifejdách. Myslím, že ostravané praktikující dvacet let Jógu v denním životě by se asi hodně divili… Bikram jóga přišla z Ameriky a tvářila se velmi moderně. Zaměřila se především na ženy, které chtějí do těla, často i zhubnout a mít krásné vysportované tělo. Jóga jako součást moderního životního stylu… A jaké mi to tam přišlo? Hodně se nacvičíte, ale na jógu tam tak nějak nebyl čas :-D

Takže jsem vlastně byla zase zpátky sama doma.

pranava

Jeden z prvních workshopů Ashtangy v Pranavě.

A pak jsem našla další studio – Pranava jógu. Pamatuju, že na první lekci, kterou jsem navštívila jsme byly jen dvě a tak se nám dostalo krásně individuálního přístupu. Co se mi však líbilo především je, že Pranava, tedy především Lenka Knag představila Ostravě jógu nejen jako cvičení, ale jako duchovní cestu, a lekci jógy jako obřad. Lekce začínající zpěvem mantry, i kdyby jen Óm, si myslím, že jsou stále pro většinu ostravanů šokující.

Pranava byla dlouhou dobu jediným čistě jógovým studiem v Ostravě, jako druhá přišla Santosha, kterou založila Markéta Antoníčková. Santosha je krásné jógové studio v Porubě, které se rozrůstá a nádherně rozšířilo nabídku jógových stylů v Ostravě.

Jestli Pranava se specializuje spíše na dynamičtější styl cvičení a vinyasa jógu, Santosha zase přinesla do Ostravy spirální jógu a Iyengarovský důraz na techniku.

Řekla bych, že tato dvě studia odvedla pro Ostravu nejvíce jógové osvěty.

Shanti Yoga studio

Shanti Yoga studio

Dnes už máme studií více – v Mariánských Horách najdeme studio Jarmily Voženílkové, které se jmenuje Satori a zaměřuje se na jógovou terapii, v centru Ostravy pak najdeme nové studio Shanti Yoga, na jehož založení jsem se taky podílela.

No a dnes?

Teď se dívám, že už je to téměř pět let, co jsem založila tento web s utopickou představu, že zde budu dávat všechny ostravské jógové akce, ať to mají lidi pohromadě a jóga se může šířit Ostravou. Jenže i jedno a poté dvě studia, nebo potažmo dva silní tahouni v pozadí, dokáží vyprodukovat tolik aktivit, že jsem své ambice musela vzdát :-D

festival

Na loňském festivalu už se nás sešlo požehnaně.

Dnes bych se úplně upsala. S tím, jak zájem o jógu vzrůstá, tak k nám jezdí zajímaví učitelé a Ostrava dnes už má díky Lence Knag dva jógové festivaly, na které se sjíždí i mimoostravští jogíni. Je skvělé sledovat ten vývoj a jsem moc ráda, že si lidé v Ostravě nacházejí víc času sami na sebe a že se tak nabídka různých směrů a stylů rozšiřuje.

A je nakonec úplně jedno jakému jógovému stylu se začnete věnovat, zastavení, zklidnění a uvnitřnění , potažmo otázky, se dostaví. Přeci jen to není jen cvičení, ale práce s energií a praktiky ověřené staletími… ;-)

Pokud chcete ochutnat ostravskou i mimoostravskou jógu, jste srdečně zváni na dubnový festival, pro který jsem tuto novodobou historii jógy v Ostravě také sepsala.

S láskou Monika Winklerová, www.monikawinklerova.cz

bannerfestival

 

Posted in Jogínův průvodce, Život v Ostravě on Únor 4, 2016.