Yoga Ostrava

Jogíni, fakíři a jiní blázni…

Jaký je váš důvod proč cvičíte jógu? Chcete být zdraví, dopomoci si ke zdravému tělu a klidné mysli nebo chcete posouvat hranice možností svého těla a naučit se zdánlivě nemožné?

IMG_0499Na letošní výpravě po Indii jsme se skupinkou našich účastníku zavítali taky do Murudeshwaru na velké slavnosti. Murudeshwar je poměrně malé městečko slavné především obří sochou a chrámem boha Shivy. Takové indické slavnosti jsou něco jako u nás pouť – sejdou se prodavači všeho možného, někdy se objeví i nějaký kolotoč, a v neposlední řadě se na pouť vypraví žebráci z široka daleka.

IMG_0474Když jsem přijeli z klidné Gokarny do Murudeshwaru pro mnohé to byl šok – tolik dětských ruček, které vás tahají za kalhoty a nastavují prázdnou dlaň. Nejsem zastánce přísných pravidel, neříkám nedávejte žebrákům – líbí se mi přístup indů – někdy dají, jindy ne. Smiřte se s tím, že nemůžete obdarovat všechny, ale když máte chuť, rozhodně přispějte :-) Stejně tak já občas ráda přeplatím šikovného prodejce nebo „šoumena“, případně někoho, kdo umí něco zajímavého ;-)

Většina dnešní společnosti praktikuje jógu pro zdraví, pro uvolnění stresu, ale pro mnohé se to stává i sportem, kde se snažíte dosáhnout na stále těžší a náročnější pozice. Ani to druhé není nijak v nepořádku, pokud tím neškodíte sami sobě a svému zdraví ;-)

Jóga je především technika, která vám umožní vnímat své tělo a zvědomit mnohé procesy, které jinak probíhají automaticky. Tak se z dávných jogínů, kteří třeba ovládli dávící reflex stávali polykači mečů. Třeba konkrétně tato technika vychází z očistných technik nazvaných dhautí, kterých je mnoho druhů. Jednou z nich je polykání provazu (vastra dhautí), a pokud se spřátelíte s touto technikou, můžete pokračovat polykáním tyče – danda dhautí. Odtud už jen krůček k meči…

IMG_0438Všechny tyto techniky můžou být vaší formou očisty, askeze, ale samozřejmě je můžete využít i při cirkusovém vystoupení ;-) Jóga vás učí se koncentrovat, můžete mysl a energii vědomě přesouvat jinam, tak pak zvládnete třeba chodit po žhavím uhlí. Praxí balančních pozic se zase výborně vycvičíte v rovnováze a když vám to půjde dobře, do budoucna to může být i vaše obživa :-)

A tak vás zvu ke sledování videjka s provazochodkyní!

Posted in Indie, Jogínův průvodce, Očistné techniky on Březen 7, 2014.