Yoga Ostrava

Vietnam, země draka pod rudou oblohou

V dubnu 2016 se vydáme na jógovou cestu po Vietnamu a kromě poznání sebe samých, budeme mít příležitost poznat přírodní krásy i kultudní dědictví této pozoruhodné země. Čtěte dále :-)

1 map

Name: Vietnam map Original source: http://en.wikipedia.org/ Edited by autor

Vietnam je zemí draka žijícího pod rudým nebem, která si zachovala své kouzlo i po novodobých válečných konfliktech. Za svou tisíciletou historii vstřebal drak do své podoby legendy, tradiční kulturu orientu, řád prastarých dynastií, evropskou koloniální architekturu, životní styl i americké trendy sedmdesátých let. A tak se stane, že vás zaujme na procházce kolem jezera Ho Tay budhistická pagoda Tran Quoc z 6. století, a než schováte foťák budete stát před Ho Chi Minhovým mausoleem.

2 Tran Quoc

Name: Tran Quoc Original source: https://commons.wikimedia.org

3 Ho chi minh malsoleum

Name: Ho chi Minh malsoleum Original source: https://commons.wikimedia.org

Na dalších řádcích se dozvíte ve stručnosti o historické cestě Vietnamu do současnosti a společenské situaci. Pokud jste zvědaví spíše na přírodní světové divy a dědictví Vietnamu, přeskočte rovnou na příběh zátoky Ha Long, kterou na naší cestě také navštívíme, hned po krátké aklimatizaci v hlavním městě Hanoi.

Historická cesta Vietnamu do současnosti

Podle legend sjednotila dynastie Hungských králů národ Lac Viet a dala, ve 3. tisíciletí př. n. l., vzniknout státu Van Lang. Kořeny tohoto státu tvoří dnešní domov Vietnamského národa, který si starobylou legendu připomíná dodnes chrámovým festivalem Hungských králů.
Pět tisíc let není pouhým krůčkem do současnosti a vietnamská kultura není ovlivněna pouze legendami, přestože orient pro nás může být v kterékoli jeho periodě, stejně jako legenda, lákavým příběhem o neznámém a fantastickém.
Rozvoj umění i řemesel za dynastie Ly (10. – 12. stol. n. l.) a pozdější obchodní styky s Japonskem, Jávou, Thaiskem a Čínou ovlivnily kulturní vývoj i architekturu Vietnamu. Není náhodou, že města jako Hue (královské město dynastie Nguyen) nebo Hoi An (historický námořní přístav) jsou dnes zařazeny do světového dědictví UNESCO.
Novodobější historie Vietnamu je ovlivněna kulturou koloniální Francie, která začala své vztahy s Vietnamem budovat na základě misijní činnosti v 17. stol. a později v 19. stol. ovládla Vietnam vojenskou mocí. Francouzský koloniální styl je do dnes patrný v architektuře, módě i celkovém vkusu některých institucí a hotelů. Pokud tedy hledáte ve větším městě ubytování jako z designového časopisu o koloniálním bydlení, není to problém.

4 St. Joseph

Name: Katedrála St. Joseph (Hanoi) Original source: https://commons.wikimedia.org

Map Hanoi

Name: Hanoi St. Joseph Original source: https://www.google.cz/maps Edited by author

Koncem 19. století přichází na scénu také Nguyễn Sinh Cung, osoba která je úzce spjata s novodobou historií Vietnamu. Nguyễn Sinh Cung kterého známe pod jménem Hồ Chí Minh (v překladu „Ten, kdo osvětluje cestu“), provedl Vietnam několika občanskými povstáními a válečnými konflikty a položil základ dnešní Vietnamské socialistické republiky. Válečné konflikty však pokračovalz i po Hồ Chí Minhově smrti (1969) a po skončení Války ve Vietnamu (1955 – 1975) se konflikt přesunul na území Kambodže, kterou vietnamská vojska opustila až v roce 1989. V tomto období vznikla i legendární Ho Chi Minhová stezka. Ve stejném roce, kdy v České republice doznělo cinkání klíči, začal Vietnam pozvolna přistupovat k hospodářským a ekonomickým reformám a obnově diplomatických vztahů.

Dnes je Vietnam formálně považován za socialistickou zemi, ale jeho přírodní bohatství a pestrá kultura je plně otevřena turismu, který se řídí kapitalistickými zásadami a hluboce ovlivňuje vietnamské republikové zřízení. Vláda jediné strany však zůstává stále zachována.

 

Abych celý příběh shrnul do slov těch, kteří Vietnam navštívili:

„ Vietnam? Taková romantika… A Hoi An? Všude samé lampióny… bože taková nádhera

 


 Čti dále: 

Příběh zátoky Ha Long    |    Cesta do středního Vietnamu Hanoi – Hoi An
Hoi An    |    Hue     |     Hanoi
Informace o naší cestě

Posted in Jogínův průvodce, Vietnam on Leden 14, 2016.