Yoga Ostrava

Yoga a … Hanka Sýkorová

Říkají mi JoHanka, je mi 25 let, miluji tanec (Hooping, pooldance, tribal belly dance) a vím, že mě jóga již bude provázet navždy mým životem.

Mé první zkušenosti s jógou byly otřesné… Maminka mě kdysi vzala na takové to hromadné cvičení ve velké tělocvičně ve škole, kde bylo namačkáno opravdu spousta lidí. Kvalita podložek a prostředí tudíž docela dost pod nulou. Tehdy mi mohlo být tak 8 let a jako dítě jsem byla dost ohebná, silná (i když vyžle) s energií na rozdávání. Lektor byl nějaký muž ve středních letech. Vypadal spíše jako nějaký kouč z posilovny, než jogín s charakteristicky tvarovanými svaly. Vím, že mi to vůbec nešlo, a když se ocitl u nás, tak mě neustále shazoval, jak mi to nejde a ať se jen koukám, protože mamince to jde ohromně. Takže po této zkušenosti jsem už každou zmínku o józe brala velice pesimisticky.

Jednoho rána, když jsem přespávala u babičky, jsem ji viděla se protahovat. Zrovna se ve stoje dlaněmi dotýkala země. Docela mi to vyrazilo dech – babičce bylo přes 60 let. Postavu měla štíhlounkou a její ohebnost mě dostala. Zkusila jsem se to ráno protahovat s ní a ona mi povídala jak na různé pozice. O józe ještě ani slovo. Zjistila jsem, že jak jsem v pubertě mírně povyrostla a tělo se změnilo, tak se již dlaněmi země nedotknu a i předklon v sedě byl docela problém.

_DSC7916Po několika letech jsem se dostala k mému vysněnému tancování tribal belly dance přes mou oblíbenkyni Rachel Brice. O ní jsem se tehdy dočetla, že dělá od malička jógu a tanec. Díky józe zvládne v klidu tančit pomalým soustředěným tempem a vypadá to ohromně. To mě nakoplo a začala jsem hledat nějaké studiu v Ostravě, které by splňovalo mé požadavky – hezké prostředí a příjemný přístup. Když ve svém životě chystám nějakou změnu, potřebuji se na ni psychicky docela dlouho soustředit a promýšlet ji a tak podobně. I toto mi trvalo asi 2 roky, než jsem našla vhodné studio a přiměla jsem se tam zajít. Navíc nerada chodím někam sama. A samozřejmě nikdo z mého okolí se mnou nechtěl jít.

Studio, které jsem si vybrala, byla Pranavajoga. Začala jsem zlehka chodit pouze na kurz Hatha jógy k Vítku Oramovi. Chtěla jsem se opravdu pozice naučit v klidném tempu a nechat tělo zvyknout na jiný styl pohybu.

Již po první hodině jsem se do jógy zamilovala. Protahování zbožňuji nadevše. Cítit jak se příjemně protahují svaly, o kterých člověk ani neví je prostě božský pocit. Vítek byl jako lektor stoprocentní a opravdu jak bylo jeho cílem – naučil mě jako svého žáka cvičit i doma. Tehdy to sice ještě nebylo pravidelně, ale přece jen bylo.

Další rok jsem si zašla na dvě hodiny Vinyasa jógy v tomto studiu. Každý, kdo si vzpomene na své začátky, samozřejmě pochopí, že jsem to prostě v tom jejich tempu nestíhala :-D Hodiny zrovna vedla Marcelka a i když jsem viděla ty pohledy ostatních – jéé zase nováček, to bude zase pomalé tempo – Marcelka se mi věnovala a vysvětlovala s trpělivostí, kterou jsem ještě nezažila. Po těchto hodinách jsem si detailně pročítala rozvrh a styl hodin, které zde lektoři vedou a rozhodla se jít na kurz Ashtanga jógy.

Mám ráda pohyb, rychlejší cvičení a chtěla jsem rychleji zpevnit tělo. Kurz vedla Danielka Rašiková a já si ji hned zamilovala. Její styl vedení a zrovna tento druh jógy byl prostě ten pravý, které jsem hledala. Po roce tohoto kurzu jsem si začala kupovat neomezené permanentky a cíleně jsem zde chodila cvičit i na jiné hodiny k různým lektorkám a mezi mé nejoblíbenější patřila i Monika a Kamilka.

Již několik let navštěvuji toto studio s přestávkami (hold ne vždy jsou penízky bokem a je to spíše pro mě luxus chodit pravidelně na hodiny) a cvičím i doma každý den po ránu, když zrovna nejdu ten den na lekci. Byla jsem na jógovém pobytu s Danielkou R., který byl báječný, chodím na večerní hodiny do studia a na semináře. Jóga dala mému životu klid, který jsem od mala hledala (hlučná domácnost, deprese, černé období…) a hlavně štíhlé svaly a zpevnění těla.

vlasyV práci vedu taneční kroužky pro děti, a jak mám jógu již zažitou a stává se víc a víc mou součástí, zapojuji ji i zde, a vidět jak to děti baví a jak se těší na další hodiny, je pro mě pocit k nezaplacení. V běžném životě mi hodně pomáhá psychicky, v tanci i jiných činnostech.

Vím, že mě jóga bude provázet celým mým životem, už jen proto, že nechci skončit jako stařenka, která se sotva dobelhá do obchodu, ale chci cvičit neustále a cítit se svěží a v pohodě =)

Hančin příběh se účastní soutěže o jógový kalendář. Napište svůj příběh do 20.12.2013 a šanci na výhru máte i vy! Více informací, čtěte zde.

Posted in Jogínův průvodce, Vaše příběhy, Život v Ostravě on Prosinec 19, 2013.
  • JoHanka

    a stejně bych každý den do toho článku přidala další poznatky a trochu jej pozměnila.. =) hold jóga se prolíná již ve všem v mém životě a stále jej různě a dále obohacuje =)