Yoga Ostrava

Yoga a … Lenka Marková

Mé jméno je Lenka Marková, je mi 28 let a narodila jsem se v srpnu ve znamení Lva. Nejspíš díky tomuto znamení mi osud přidělil do vínku boj. Boj se vším a to doslova. S životem, s osudem, s láskou, s jógou, s disciplínou.

Někdy jsem bojem natolik unavená, že se zahrabu do své nory (takhle krásně můj domov nazvala lektorka Monika, kdy už ji je očividně divné, že mě dlouho neviděla na své lekci ;-) a nevylízám.

Možná Vás překvapím, ale jsem člověk, který jógu nevyhledává, když má nějaké „to“ bolavé období. Já musím být šťastná a spokojená, jedině tehdy cvičím jógu pro sebe a s opravdovým úmyslem.

20131113_210208Pokavaď jsou mé myšlenky smutné, je smutná i jóga, která mi nějakým záhadným způsobem nedělá dobře. Ať už proto, že po hodině mám návaly pláče, či proto, že mám natolik rozvířené myšlenky, že spíš převládá smutek než radost. Přijdou týdny, měsíce, kdy prostě necvičím a tečka. Důvodů může být mnoho, ale taky žádný a prostě to tak jen je ;-) Takže bojuji ze všech sil dokud sama sebe neunavím.

K józe jsem přičichla poprvé díky vynikající lektorce Lence Knag, kdy jsem viděla její fotky jak krásně a ladně stojí v určitých asánách. Řekla jsem si..“já chci být taky tak krásně ladná :-D“..Navíc, já sport nikdy neměla ráda, aerobic – nuda, spinning – děs, běh – no comment, a tak jsem si stále omlouvala svou nechuť cokoliv dělat. Zanedlouho na to jsem si přečetla parádní knihu od Robina S. Sharma – Mnich, který prodal své Ferrari (mimo to, určitě doporučuji, je skvělá, jako dalších minimálně milion knih :-D ) Posléze jsem byla natolik nabitá energii, zdravou stravou a vším krásným a šťastným, že jsem okamžitě letěla na první hodinu jógy do Pranava Joga Centrum v Mariánských Horách.

Zde jsem zavítala s mojí dlouholetou kamarádkou Petrou (samo, že jsem jí zuby nehty přemlouvala, páč jsem nechtěla být nikde sama, pak už nešla :-D ) a zašly jsme na lekci nesoucí název „Jóga pro všechny“. Moje zkušenost byla hrozná. V duchu jsem si říkala..“to přeciš není to, co jsem hledala“. Lenku znám mimo to i z mého soukromého života a tak nějak v hlavně mi toto cvičení k ní nesedělo:-D ….Hmmmm, co teď… Posléze jsem docupitala na hodinu Marcelky (další skvělá a dynamická lektorka). Marcelku znám taktéž již delší dobu ze soukromého života, šibalsky pokukovala a já v duchu věděla, že mi dá tak nějak do těla :-D…a ono se stalo.

Po první hodině Vinyasy jsem nemohla dojít domů, ráno vstát z postele, byla jsem tzv. rozsekaná :-D …Začala jsem tedy pravidelně dojíždět na její hodiny. Obě tyto dámy mě utvrdilo v tom, že k lektorovi potřebuji vzhlížet a hlavně vidět to, co jen tak někdo neumí, protože ony to fakt uměly :-D

lenka se shivouZačala jsem navštěvovat nespočet seminářů, workshopu a tzv. si rozšiřovat obzory. Na jednom semináři jsem spatřila jednu osůbku jménem Monička opička :-D…Ani nevím proč, ale okamžitě mi v hlavě problesklo, že Moniku odněkud znám, i když zdání klame ;-)… Její hodiny Čakra Jógy byly taktéž velmi skvělé. Zanedlouho jsem Moničku potkala na Stodolní – daly pár drinků (jistě mi to promine ;-) ), zatrsaly, od té chvíle je „ruka v rukávě“ a já hned věděla, že k ní můžu vzhlížet nejen jako k báječné učitelce, ale dozajista i ke skvělému člověku, u kterého nemám problém říct, co si myslím, co cítím a co mě trápí.

Díky těmto obyčejným poznatkům vím, že k životu potřebuji dynamickou, pružnou a zábavnou jógu, lektora, ke kterému budu vzhlížet, u kterého vím, že mi dá o špetku víc, než ostatní lektoři (přeci jenom není lektor jako „lektor“).

K józe mám respekt, je to nádherný sport, plný dřiny i sex-appealu, je to prostě celkově neskutečná síla, ke které vzhlížím. Nemedituju, jen relaxuju, poslouchám Devu Premal, ale taktéž všechny „hitovky“ v rádiích, ráda si vezmu názory ostatních k srdci, ale taktéž se pořádně dokážu bít za ten svůj, žiju svůj život s jógu, i na tanečním parketu, piju čistící čaje, ale taktéž si dám drink, mám ráda módu, ale nepodléhám ji, miluju přátelé, ale taktéž jsem sobecký člověk.

Neřídím se doslova žádným pevným pravidlem, co je správné a nesprávné….Ani to nehledám. Pokud to má přijít, přijde to. Snažím se nejít proti proudu, ani s proudem. Prostě jen bojuju o to místo na slunci a zkouším co to dá ;-)

2013-11-08 09.00.40Hlavní je vybrat si z čehokoli to nejlepší pro nás… Naučila jsem se v prvé řadě poslouchat sebe, protože pokud to cítím jinak a konám jinak, stejně to jednoho dne praskne a jediný kdo bude nespokojen, budu opět jen JÁ ;-)

I Lenčin příběh se účastní soutěže o jógový kalendář. Napište svůj příběh do 20.12.2013 a šanci na výhru máte i vy! Více informací, čtěte zde.

Posted in Jogínův průvodce, Vaše příběhy, Život v Ostravě on Prosinec 13, 2013.