Yoga Ostrava

Yoga a … Martina Rozsypalová

Celý život jsem v horoskopech pro své znamení Lva četla doporučení „zklidněte svůj život a začněte cvičit jógu“ a pokaždé jsem si klepala na čelo a v duchu komentovala fundovanost toho či onoho astrologa.

martinka 2Vždy jsem měla v oblibě dynamičtější aktivity (sjezdové lyžování, fitbox, spinning, aerobic atd.), prostě sporty, u kterých člověk vybíjí přebytečnou energii. Mou srdeční záležitostí byly, jsou a budou silniční motocykly. Rychlost, koncentraci, akceleraci, splynutí se strojem a kromě mnoha dalších aspektů pocit nezávislosti a svobody, o kterém se už tolik napsalo, to vše na své motorce miluji. A nikdy by mě nebylo napadlo, jak moc mi může jóga i při jízdě na motorce pomoci.

Kdybych měla popisovat celou historii toho, jak mě Vesmír tlačil a tlačil, až mě k józe prostě dotlačil, bylo by to možná na román.

martinka-navasanaPosledním kopancem, který mi uštědřil, byl výron v kotníku letos v únoru (kupodivu se mi úraz nepřihodil při žádném sportu, ale při „obyčejném“ sáňkování, a leckoho možná napadne, že kdybych bývala tehdy před sáňkováním požila alkoholické nápoje, bývalo by se mi nic nestalo ;-) Berle, ortéza, obinadlo, tejpy… lékaři… to bych ještě přežila, jenže JÁ SE NEMOHLA HÝBAT!!! Nemohla jsem si jít zalyžovat, zaskákat si a vymlátit se při hudbě na fitboxu, zahrát si squash… A taky s motosezónou to vypadalo dost špatně, protože kotník je pro ovládání motorky důležitý. Pořád jsem si říkala, že se to brzo spraví, že v létě už budu zase běhat a jezdit a všechno bude v pořádku, JENŽE kotník se nelepšil, ani po rehabilitaci se nic moc nezměnilo, bolel, otékal, nechtěl se hýbat, prostě všechno špatně. A navíc mi na břiše začal kynout mazanec…

Docela dobrou variantou pohybu se stal pilates, ale pak jednou lekce odpadla a já seděla doma, nudila se a přemýšlela, co bych tedy mohla dělat jiného.

A napadla mě jóga – jednoduché cvičení, protažení, všichni si to chválí, celebrity to cvičí (a jsou hubené, třeba shodím mazanec), půjdu to tedy vyzkoušet, za to nic nedám. Objednala jsem se na první lekci a vydala se vstříc nové zkušenosti. Tímto okamžikem se mi změnil život. 

martinka eka padaPrvní hodinou jsem byla nadšená! Odcházela jsem plná energie, necítila jsem žádné vyčerpání, na které jsem byla po cvičení zvyklá, doma jsem pak ještě večer nadšeně pracovala a něco bylo jednoduše jinak – ale krásně jinak. Z úplné náhody, kdy jsem se vydala si prostě jen zacvičit, se vyklubal směr, kterým chci, co se týká navozování a udržování rovnováhy v těle a mysli, do budoucna jít. Nikdy jsem netušila, že zdánlivě jednoduché ásany mohou pobolívat, táhnout, že se budu potit tak, že mi budou kapky padat z nosu na jógamatku, že po 20 letech dám kolena k uším a že se jedním z mých cílů stane zvládnutí stoje na hlavě bez opory. Součástí repertoáru, který poslouchám v autě, se staly mantry. Díky józe jsem také poznala nové krásné lidi, kteří mě neustále obohacují tím, co znají a umí a jací jsou. Děkuji jim za to, že se mi otevřel úplně jiný svět, kde jsou mými průvodci, a jsem moc ráda, že k tomu došlo.

A jak jde jóga dohromady s motorkou? NAPROSTO SKVĚLE!!! Doporučuji ji všem, kdo jezdí (a na hlavu si teď klepou pro změnu kamarádi motorkáři).

martinkaNebolí mě záda, nebolí mě ruce, pracuji úplně jinak s rovnováhou, jsem si v sedle mnohem jistější a zároveň už vím, že jízda je jednou z forem meditace, která dělá mé duši moc moc dobře. Vše má najednou hlubší smysl a jsem sama zvědavá, jak bude můj jógový příběh pokračovat. Už se na to těším!

I Martinka se účastní soutěže o jógový kalendář. Napište svůj příběh do 20.12.2013 a šanci na výhru máte i vy! Více informací, čtěte zde.

Posted in Jogínův průvodce, Vaše příběhy, Život v Ostravě on Prosinec 10, 2013.