Yoga Ostrava

Za jógou do Indie – Mysore

393Uvažujete, že byste zajeli do Indie prohloubit svou jógovou praxi? Není to nic organizačně náročného, zdejší školy čekají jenom na vás, není čeho se bát :-)

Vzpomínám si, když jsem psala první mail do Indie, říkala jsem si, že odpoví asi za měsíc nebo že to bude trvat tak aspoň měsíc. Vycházela jsem z představy nepořádné a trošku zaostalé země, kde se lidi dostanou na internet třeba jednou za čas, když vyrazí z té neuspořádané džungle někde do knihovny :-D Dnes se tomu směji – jsem tady teď měsíc a skoro stále online a komunikace se zdejšími školami je neuvěřitelně rychlá a vstřícná, vyzkoušejte sami :-)

IMG_0165

Já jsem se letos do Indie vypravila už podruhé. Minule jsem více cestovala, ale základna jógové praxe pro mě byla jasná – Mysore, centrum Ashtanga Vinyasa Jógy. Mysore je skutečně jógové velkoměsto, během jednoho roku se tady protočí tisíce jógových studentů, a proto si tady také můžete vybrat z mnoha jógových škol. Mysore je obrovské, téměř miliónové město a jóga se zde cvičí hlavně ve dvou čtvrtích – Lakshmípúram a Gokulam. Minulý rok, jsem praktikovala u Vinaye Kumara v Lakshmípúram, letos jsem zamířila do Mystic school, která sídlí v Gokulamu.

IMG_0273V Gokulamu najdete také největší a nejznámější školu Ashtanga Vinyasy – školu Pattabhi Joise, dnes už jeho následovníků. Její popularita však klesá, především ti, co už tady jednou byli zjistí, že platí mnohem více peněz a dostává se jim mnohem méně pozornosti a péče. Během sezóny, což je tady naše zimní období – přibližně od října do března, hostí škola Patabhi Joise několik stovek studentů, kteří praktikují ve skupinách po více než padesáti lidech – třeba ve třech etapách, což znamená, že jsou i skupiny, které začínají po třetí hodině ranní :-D Velké dopomoci a asistence učitele se tedy nedočkáte. Přesto vás však může motivovat a inspirovat kolektivní praxe s tolika lidmi.

vinayKde jsem byla já a co můžu rozhodně doporučit je škola Vinaye Kumara, který učí vlastní jógový styl Prana Vashya. Vinay je zkušený a charismatický učitel, pružný „jako hadí žena“ :-) Chodila jsem k němu na odpolední záklonové hodiny, které probíhaly ve skupině po přibližně deseti lidech, přesto byla výuka individuální a po společné rozcvičce předepisoval Vinay každému pozice dle jeho potřeb a možností.

Letos jsem našla učitelský program v Mystic school a byla to také dobrá volba. Učitelský trénink Ashtanga Vinyasy je sice fyzicky náročný, ale není se čeho bát, přístup k žákům je individuální a nikdo vám tady násilím nohu za krk strkat nebude. Zdejší učitel Ashtangy Jaiprakash vám pomůže, ale je na vás, jak daleko chcete jít. Zní to jako samozřejmost, ale není – slyšela jsem o mnoha zdejších učitelích, kteří žákům dopomáhají tak tvrdě, že jim třeba odrovnají kolena, nebo je někde „natrhnou“.

IMG_0350

Tolik pár orientačních informací na úvod, o Mystic school a jak to tady chodí na jógovém výcviku zase někdy příště.

 

Posted in Indie, Jogínův průvodce, Život v Ostravě on Červenec 25, 2013.